0 0
Read Time:1 Minute, 59 Second

Serwery to urządzenia służące do udostępniania danych innym urządzeniom. Choć jako serwer może służyć zwykły komputer, złożone systemy teleinformatyczne wymagają wydajnych i niezawodnych serwerów. Powinny one pracować w odpowiednich warunkach. To minimalizuje ryzyko awarii i wydłuża ich żywotność. Jednym ze sposobów na zapewnienie im tego jest kolokacja serwerów.

Bez serwerów nie ma Internetu!

Cała treść w Internecie to nieustanna wymiana danych. Funkcjonowanie sieci opiera się więc na serwerach. Bez nich nie działałyby strony internetowe, niemożliwe byłoby korzystanie z poczty elektronicznej, nie udałoby się obejrzeć zabawnego filmu ani odbyć wideorozmowy czy nawet krótkiej wymiany zdań na czacie.

„Serwery mają dwa zadania. Pierwszym jest udostępnianie zasobów innym urządzeniom, np. naszym komputerom i smartfonom. Drugim jest pośredniczenie w wymianie danych między dwoma urządzeniami końcowymi, np. tabletem rozmówcy i naszym laptopem” – wyjaśnia specjalista z firmy Sprint.

Żeby łączność była nieustanna, serwery muszą mieć odpowiednio pojemną pamięć i dużą moc obliczeniową. Serwery obsługujące rozbudowane serwisy albo złożone systemy telekomunikacyjne są wyposażone w zasilanie awaryjne. Dzięki temu nie dochodzi do nagłego unieruchomienia sprzętu. Na sprawność serwerów istotnie wpływają warunki, w jakich pracują. Firmy działające na serwerach mogą stworzyć własne serwerownie lub skorzystać z usługi kolokacji serwerów. Na czym ona polega? O tym niżej.

Na czym polega kolokacja serwerów?

Kolokacja serwerów to nic innego jak wynajem przestrzeni przystosowanej do pracy tych urządzeń. Firma, która korzysta z usługi kolokacji serwerów, instaluje je w wynajmowanym miejscu i tam obsługuje.

Serwery wymagają ściśle określonych temperatury i wilgotności powietrza. Nieustanna praca mocnych komputerów generuje dużo ciepła. Pomieszczenie musi być więc klimatyzowane i wentylowane 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Niepowołane osoby nie mogą mieć dostępu do serwerów. Dlatego w ramach usługi kolokacji najemca otrzymuje do dyspozycji pomieszczenia dobrze chronione zarówno przez zamki włamaniowe, jak i całodobowy monitoring. Dostęp do urządzeń otrzymuje tylko osoba, która przejdzie autoryzację. Obsługa serwerów może przy nich pracować w każdej chwili – czas wstępu nie jest w żaden sposób ograniczony, dlatego w razie awarii czy konieczności wprowadzenia zmian można natychmiast przystąpić do pracy.

W ramach kolokacji serwerów otrzymuje się także dostęp do szybkich i stabilnych łączy internetowych. Zapewniają one ciągłe przesyłanie danych z prędkością umożliwiającą sprawne działanie systemów teleinformatycznych, stron WWW, skrzynek mailowych i innych.

Usługa kolokacji serwerów obejmuje też ich zasilanie – zarówno właściwe, jak i awaryjne. Jego niezawodność jest kluczowa dla świadczenia usług na wysokim poziomie oraz do zapewnienia ciągłości wymiany danych czy to w Internecie, czy w ramach firmowego intranetu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %