0 0
Read Time:2 Minute, 12 Second

GSM (po angielsku: Global System for Mobile Communications) – system ten używany jest na skalę światową i poprzez transmisję głosową i tekstową wymienia informację przy użyciu telefonów komórkowych. System GSM, razem z innymi technologiami, stał się częścią postępu w telefonii mobilnej bezprzewodowej. Usługi mobilne, które opierają się na technologii GSM, po raz pierwszy uruchomiono w Finlandii w roku 1991. Obecnie, w ponad 213 krajach, więcej niż 690 sieci komórkowych jest dostarczanych przez usługę GSM. System ten reprezentuje 82,4% wszystkich mobilnych połączeń na świecie. Na dzień dzisiejszy z systemu GSM korzysta ponad 2 miliony użytkowników na całym świecie.

Odkąd wielu operatorów sieci GSM podpisały umowy z operatorami zagranicznymi, użytkownicy mogą swobodnie korzystać ze swoich telefonów komórkowych nawet podczas podróżowania po innych krajach. Karty SIM (po angielsku: Subscriber Identity Module), które posiadają konfiguracje dostępu do sieci w domu, mogą być podłączane do tych, które będą dozowały dostęp lokalny. Spowoduje to znaczne zmniejszenie kosztów roamingu, podczas gdy nie ma żadnych zniżek przy eksploatacji.

Jak i kiedy pojawiło się GSM w Polsce?

W Polsce, w 1995 roku, Ministerstwo Łączności poinformowało o przetargu, który polegał na stworzeniu dwóch sieci związanych z GSM. Do udziału w przetargu zgłosiło się kilkadziesiąt firm, jednak tylko trzy otrzymały szansę aby do niego przystąpić. Ostatecznie jednak licencję dostały jedynie dwie firmy, czyli Polkomtel i Polska Telefonia Cyfrowa. Era GSM stała się pierwszą siecią GSM w Polsce i powstała w 1996 roku. Następnie, także w 1996 pojawiła się sieć Plus GSM. W 2012 roku usługi GSM prowadziły cztery sieci: Play, Orange, Plus oraz T-Mobile. Wprowadzenie licencji zaowocowało rozrostem firm skupionych wokół telefonów komórkowych działających na takich obszarach: hurtownia akcesoriów do telefonów komórkowych i tabletów, serwisy oferujące naprawę i aktualizację oprogramowania do telefonów czy tez internetowe sklepy z aplikacjami.

Usługi GSM

Do podstawowych usług GSM zalicza się połączenia głosowe, wiadomości tekstowe i multimedialne, a także Transmisję danych.

Transmisja danych

Standardowy system GSM zapewnia różne ułatwienia w transmisji danych. Wysyłanie i odbieranie danych wykonuje się przy pomocy internetowego protokołu. Dzięki temu telefon komórkowy może działać tak samo jak komputer z dostępem do Internetu. Aby móc użyć interfejsu sieciowego telefon może być także podłączony do monitora komputera, laptopa, lub tabletu. Część telefonów GSM może być również sterowanych przy użyciu znormalizowanego zestawu poleceń AT HAYES i stosuje się do tego kabla szeregowego lub łącza bezprzewodowego.

Wiadomości tekstowe i multimedialne

Obecnie najbardziej popularnym sposobem komunikowania, stały się wiadomości tekstowe i multimedialne, czyli tzw sms-y i mms-y. W przypadku polskich liter, długość jednej wiadomości nie powinna przekroczyć 140 znaków, zaś stosując tylko alfabet łaciński można ich wysłać nawet do 160 znaków. Wiadomości multimedialne wysyła się w formie obrazków, zdjęć, plików audio i video.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%